środa, 17 czerwca 2015

XI festiwal kultury słowiańskiej i cysterskiej w Lądzie nad Wartą


Nasze wypady to nie tylko wyprawy w góry czy podróże w poszukiwaniu wrażeń wśród natury. Wielu z nas swoją obecnością zaszczyca wiele festiwali. Tym razem w środkowej Wielkopolsce w małej miejscowości Ląd nad Wartą w okolicach Słupcy odbywał się Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. Festiwal trwał dwa dni (sobota i niedziela). Załoga z Wielkopolski odwiedza Ląd pierwszego dnia, natomiast jedna osoba z południowo-wschodniej części kraju jest obecna przez cały czas trwania festiwalu, jako woj jednej w drużyn rekonstrukcyjnych.
Na tego typu wydarzeniach można się przyjrzeć jak mniej więcej mogło wyglądać życie ludzi w średniowieczu, choć oczywiście to tylko mały zalążek tego jak mogło to faktycznie wyglądać, ponieważ w rzeczywistości ludzie borykali się w wieloma poważnymi problemami, większymi niż dwudniowa abstynencja od elektroniki ;). W Lądzie nad Wartą generalnie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były rekonstrukcje bitew, odbywały się również tzw. „solówki” wojów, które momentami mogły wyglądać groźnie. Miłośnicy jedzenia i napoi mogli skosztować bardzo smaczne podpłomyki podawane przez mnicha z różnymi dodatkami, a także napić się kwasu chlebowego czy miodu pitnego. Wśród namiotów Słowian były także stoiska, gdzie mogliśmy zakupić biżuterię, krajki czy wiele innych ciekawych gadżetów ozdobnych, ale również i żywność.


Na koniec dnia przed opuszczeniem Lądu nad Wartą, już trochę zmęczeni przez mocno grzejące słońce, robimy pamiątkowe zdjęcie swojej załogi i żegnamy się z naszym kolegą. Niewątpliwie tego typu festiwale są bardzo ciekawym wydarzeniem i szczerze możemy je polecić każdemu. Nie tylko na Wolinie poznawanie kultury Słowiańskiej się kończy. Bardzo często bywa, że sami nie zdajemy sobie sprawy, a takie wydarzenia odbywają się bardzo blisko naszej okolicy. Wystarczy tylko chcieć ruszyć w to miejsce. Na pewno jeszcze nie raz odwiedzimy Ląd nad Wartą, jak i inne miejsca o których będziemy na bieżąco informować ;).


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz