niedziela, 13 marca 2016

ApteczkaApteczka pierwszej pomocy jest to zasobnik, w którym znajdują się materiały oraz środki pierwszej pomocy. Należy zwrócić szczególną uwagę na ten element wyposażenia, gdyż w razie wypadku w terenie często musimy polegać tylko na sobie, swoim doświadczeniu i sprzęcie. Przyjmujemy że w większości przypadków znajdujemy się w trudno dostępnym terenie, gdzie sprowadzenie pomocy wymaga znacznie więcej czasu, oraz jesteśmy ograniczeni limitem wagi i gabarytów niesionego przez nas sprzętu. 
 
Apteczka powinna być odpowiednio oznakowana, trwała i czysta. Powinna też zawsze możliwie pod ręką, gotowa do użycia. Nie można lekceważyć jej znaczenia. Wypadek może zdarzyć się wszędzie i warto mieć pod ręką wszystko to, co pomoże w opatrywaniu ewentualnych ran. Nie ma czegoś takiego jak standardowa apteczka, która pasowałaby do każdej sytuacji, jej zawartość trzeba uzupełniać i dostosowywać do warunków. Opiszę tutaj jednak apteczkę typowo turystyczną, ze wskazaniem na elementy dostosowane indywidualnie do jej właściciela. 

Elementy obowiązkowe: 

1.     Jednorazowe, wytrzymałe rękawiczki
2.     Maseczki do sztucznego oddychania
3.     Jałowe gaziki i gazy o różnej wielkości
4.     Bandaże lub opaski dziane różnej wielkości
5.     Chustę trójkątną
6.     Plastry
7.     Agrafki
8.     Nożyczki ratownicze
9.     Koc termoizolacyjny 

Dodatkowo warto mieć: 

10. Octenisept lub inny płyn antyseptyczny(odkażający) na skórę o podobnym działaniu.
11.  Światła chemiczne, flary drogowe, oraz inny sprzęt pozwalający oznaczyć miejsce zdarzenia
12.  Mazak. Podczas ratowania kilku osób naraz może nastąpić potrzeba zaznaczenia rodzaju urazu czy podanych środków, w sytuacji stresowej nie powinniśmy polegać tylko na dobrej pamięci
13. Gotowe opatrunki osobiste(do kupienia w aptekach i sklepach militarnych)
14. Środek przeciwko oparzeniom(najlepiej w żelu)
15. Pęseta Pozostały dobór składu zależny jest od jej konkretnego przeznaczenia, jak i od preferencji właściciela. Ważne jest żeby zawsze po wyprawie lub użyciu uzupełniać brakujące elementy oraz zwracać uwagę na ich termin ważności. Dobrym patentem jest sporządzenie spisu rzeczy w swojej apteczce z dołączoną informacją o ilości i datach ważności poszczególnych elementów. Ułatwi to również osobie postronnej korzystanie z niej w razie potrzeby 
Inny osprzęt zawarty w apteczkach zależy od Twoich upodobań, od charakterystyki apteczki oraz od warunków i miejsc w których będziemy z niej korzystać. 


Czego nie powinna zawierać apteczka?
W apteczce nie powinno się trzymać leków. Przyjętą praktyką jest nie podawanie ich bez odpowiedniej wiedzy medycznej. Jednakże możemy zawsze mieć np. leki przeciwbólowe czy inne, stosowane bez recepty leki, lecz tylko  na własny użytek.  
Złym pomysłem jest również przechowywanie tam niejałowych opatrunków, waty, noży, igieł czy skalpeli. Dajmy sobie spokój też z zaawansowanym wyposażeniem, których użycie wymaga sporego doświadczenia lub wykształcenia medycznego. Wyjątkiem może być apteczka osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz