wtorek, 19 maja 2015

IV Śląski Kongres Nacjonalistów - Katowice 16.05.2015


IV Śląski Kongres Nacjonalistów był dla nas okazją do zaprezentowania "Projektu Wypad" na żywo. Mieliśmy przyjemność poprowadzić dwie prelekcje, zaprezentować sprzęt używany w naszych działaniach i odpowiedzieć na pytania zgromadzonych osób. 

Organizatorem Kongresu było Górnośląskie Stronnictwo Narodowe "Białe Orły", Młodzież Wszechpolska oraz Duma i Nowoczesność. Rozpoczął się on od In Memoriam dla naszego zmarłego niedawno kolegi, przypominając jego notę biograficzną oraz oddając cześć jego pamięci minutą ciszy. W pierwszej prelekcji związanej z "Projektem", kolega Mojmir opowiedział o "Nacjonalizmie ciekawym świata".  Położył główny nacisk na cele i warunki konieczne przy planowaniu dalekich podróży, jak i ich aspekt kulturowy oraz poznawczy. Wspomniał także o głównych założeniach naszej inicjatywy. Wszystko zostało okraszone autorskimi zdjęciami z wypraw prelegenta. 

Drugie z wystąpień było na temat "Integracji środowisk nacjonalistycznych z pominięciem partii politycznych". Oprócz zwrócenia uwagi na pomijaną przez większe organizacje pracę u podstaw, można było posłuchać o nowych przykładach promocji idei, nie spotykanych dotąd w naszym kraju. 
Na naszym stoisku można było zobaczyć trochę sprzętu używanego w naszej aktywności. Obok rynsztunku XI wiecznego woja znalazło się wyposażenie współczesnego zwiadowcy wraz z karabinem. Wiele osób otrzymało odpowiedzi na swoje pytania dotyczące promowania idei poprzez aktywność, zapoznało się z naszymi materiałami promocyjnymi, czy też sprawdziło jakość naszego ekwipunku. Podczas Kongresu poruszone zostały również inne tematy: "Katolicyzm: relikt przeszłości czy fundament nowoczesnego polskiego nacjonalizmu?", „Walka o Suwerenność Energetyczną Polski, jako jeden z filarów działalności narodowej” oraz "Kobiety w polskim ruchu narodowym na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu i powstań". Omówiony był też temat nadchodzącej kolejnej już edycji festiwalu "Orle Gniazdo". Ciekawym elementem programu była premiera teledysku zespołu Pozytywka - "Wilcze mogiły" wraz z przybliżeniem kulis powstania klipu i szczegółów miejsca, w którym był on kręcony. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i możliwość zaprezentowania się szerszemu gronu odbiorców oraz uczestnikom za cierpliwość i wyrozumiałość (nie jesteśmy dobrymi mówcami, nadrabiamy w terenie). Specjalne podziękowania dla zespołu Pozytywka za udostępnienie zdjęć z wydarzenia. Link do ich najnowszego teledysku znajdziecie pod tekstem. Do zobaczenia na szlaku! 

Pozytywka - Wilcze Mogiły 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz